City/ Városi kerékpárok:
Városi használatra kialakított kerékpárok. A női modellek alacsony átlépésű kialakítással, míg a férfi vázak a klasszikus vonalat követik. Emelt kormány, szélesebb puha nyereggel felszereltek. Kényelmes mindennapi használatra. Sárvédő és csomagtartó kiegészítőkkel forgalmazzák leggyakrabban. Strapabíró és pénztárcabarát a mindennapos bevásárláshoz és munkába járni.
Túra/ Trekking kerékpárok:
Ez a kerékpár típus alkalmas városi használatra, hosszabb túrákra és kirándulásokra. Főként aszfaltra tervezték, de erdei utakon és földúton is megállja a helyét. Kényelmes váz, ülés és kormány kialakítás. Több sebességes, így az emelkedőket is könnyebb leküzdeni velük. 28”-os kerékátmérővel rendelhetők.
Crosstrekking kerékpárok:
28”-os kerékátmérővel rendelhetők. Sportos, dinamikus, alkalmas hosszabb túrákra, terepre, erdei utakra és földutakra is egyaránt. Általában sárvédő és csomagtartó kiegészítők nélkül forgalmazzák. Az ülés és kormány kialakítás sportosabb, mint a trekking kerékpároknál. Első teleszkóppal rendelkeznek, melynek köszönhetően terepen is komfortosabb kerékpározást biztosítanak.
Cruiser Kerékpárok:
A kialakítás a cruiser ( chopper) motorbicikliket utánozza a kormány és a váz formájában. A 70’ évek környékén Amerikában született ez a formatervezés. Minden kerékpárra jellemző az egyedi formavilág. Nagyobb hangsúly kerül a kinézetre, mint a teljesítményre. Kényelmes ülés és kormány pozíció, szélesebb gumik. Főként városi használatra javasolt.
Országúti Kerékpárok:
Verseny kerékpárnak is nevezik. A legkönnyebb és leggyorsabb kerékpár. Vékony gumija, a váz és a kormány kiképzése, minimális légellenállása az országúton való gyors haladást teszik lehetővé.
Mountain bike:
Masszív felépítés, vastag vázak, 26″-os, de ma már inkább 27,5” és 29″-es kerekek jellemzőek. A 26”- os kerékméret túrázásra kevésbé alkalmas. Több változata ismert, ilyen a DOWNHILL, mely nehéz terepre ajánlott, illetve a DIRT, ami kifejezetten trükkökre, akrobatikára tervezett.
Fitness Kerékpárok:
Viszonylag új kategória, amihez az országúti kerékpár adta az alapot. Kialakítása azzal egyező, egyenes kormánnyal és a patkófék helyett V-fékkel. Ennek kialakításánál nemcsak a sebesség, hanem a kényelem is szerepet játszott.
FIXI kerékpárok:
Az örökhajtós kerékpárok jellemzője, hogy nincs a hátsó tengelyükön szabadonfutó mechanika, nincs fékjük, általában egy áttételük van (egy hátsó lánckerék). Ha a hátsó kerék forog, a pedálok is a megfelelő irányba forognak vele együtt, nem lehet vele úgy gurulni, hogy pihennek a lábak.